top of page

Urban Quater

Abstract

          Kwartał zabudowy miejskiej to wydzielony w tkance miejskiej obszar przez otaczające go ciągi komunikacyjne. Jest przestrzenią silnie zagospodarowaną i mieszczącą różne funkcje. Wolna przestrzeń znajduje się w jego wnętrzu, obudowana zwartą zabudową pierzejową.
Nie brzmi to ani dobrze, ani nowocześnie. Niestety we współczesnych czasach kwartał zabudowy miejskiej kojarzy się z przestarzałym budownictwem - wysokimi, zaniedbanymi kamienicami w centrach dużych miast. Z biegiem czasu architekci odeszli od projektowania zwartej zabudowy, modne stały się osiedla zabudowy wolnostojącej, budowane na przedmieściach. Kto chciałby mieszkać w zabudowie kwartalnej? Wielkie i nowoczesne blokowiska stały się rzeczywistością i codziennością wielu ludzi. "Czy to oznacza jednak, że architekt nie powinien proponować czegoś lepszego nić to, do czego człowiek przywykł?"

"Architektura kształtuje wspólnotę i zmienia obcych w sąsiadów, park daje ludziom poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonalna szkoła sprawia, że ludzie angażują się." Przykłady z całego świata pokazują, że zabudowa kwartalna nie musi być nudna i wciąż nie wyszła z mody. Można wręcz odnieść wrażenie, że coraz częściej powraca sie do tego typu rozwiązań nadając im nowoczesną formę i ponadczasowy styl, wzbogacają o różnorodne założenia i rozwiązania. Można również dostrzec w nich ogromną rolę zieleni i przestrzeni społecznych - publicznych lub półpublicznych przeznaczonych dla mieszkańców. Podążając za słowami Petera Zumthora "Siła dobrego projektu tkwi w nas i w naszej zdolności postrzegania świata za pomocą uczucia i rozumu. Dobry projekt architektoniczny jest zmysłowy. Dobry projekt architektoniczny jest mądry."

PROFESSOR

dr hab. inż. arch. Tomasz Kozłowski, prof. PK

dr inż. arch.

Anna Mielnik

UNIVERSITY

bb1f6059044878944840b2667097640f.jpg
bottom of page