top of page

Safety and Human Rights

Abstract

          CzÅ‚owiek to istota ustanowiona na najwyższym szczeblu gatunku naturalnego – genialna w swej istocie duchowej, rozumujÄ…ca i w zasadzie przewidywalna… Jan PaweÅ‚ II napisaÅ‚: „CzÅ‚owiek ma z gruntu innÄ… naturÄ™ niż zwierzÄ™ta. Zawiera siÄ™ w niej wÅ‚adza samostanowienia opartego na refleksji i przejawiajÄ…cego siÄ™ tym, że czÅ‚owiek wybiera, co chce uczynić. WÅ‚adza ta nazywa siÄ™ wolnÄ… wolÄ….”

Na pewnym etapie rozwoju, czÅ‚owiek pojÄ…Å‚, że jednostka jest sÅ‚aba i ciÄ…gle zagrożona. TworzÄ…c grupÄ™ - ustanowić musiaÅ‚ również prawa, które chronić miaÅ‚y jego, jako jednostkÄ™ i gwarantować dobro, czyli bezpieczeÅ„stwo dla jego rodziny. Å»eby grupa mogÅ‚a funkcjonować musiaÅ‚ zrezygnować z indywidualnych przyzwyczajeÅ„ i dostosować je do ogóÅ‚u.

         Prawo powstaje, żeby chronić jednostkÄ™ i uÅ‚atwić jej funkcjonowanie w spoÅ‚eczeÅ„stwie. Ze wzglÄ™du na to, że może być różnie interpretowane, prowadzić może do nadmiernej wolnoÅ›ci lub zbytniego uciemiężenia. Prawo zawsze kojarzyÅ‚o siÄ™ z wolnoÅ›ciÄ… i ma jÄ… zabezpieczać. Jednakże brak ograniczenia w wolnoÅ›ci - prowadzić może do chaosu. Dlatego otwarte stajÄ… siÄ™ rozważania dotyczÄ…ce wypowiedzi Józefa StanisÅ‚awa Tischnera: „W dzisiejszym Å›wiecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest. PozostaÅ‚o pytanie: co zrobić z wolnoÅ›ciÄ…? ”

PROFESSOR

UNIVERSITY

part_alo.png
bottom of page